جايزه یِ واروژان پس از 30 سال

 

پنجشنبه 15 آذرماه ، خانه یِ ترانه ی شفق ، در کنار برنامه یِ هفتگی خود ، برنامه ای هم به مناسبت هفتاد و يکمين سالگرد تولد واروژان ( برای آشنايي بيشتر با واروژان ، نگاه کنيد به اينجا ) ، برگزار کرد . نکته یِ جالب حضور خانواده یِ مازيار ، همراه با خانواده یِ برادر واروژان بود ، که تشويق طولانی افراد حاضر در برنامه که بسيار بيشتر از حاضران هفتگی خانه ی ِ ترانه بود ، نشان دهنده ي ِ جايگاه اين هنرمندان ميان علاقه مندانشان بود .  در اين مراسم در کنار برنامه ی ِ ترانه خوانی ترانه سرايان ، چند نفر درباره ی ِ واروژان ، صحبتهايي کردند که شنيدن آنها ، جالب بود .

ابتدا آقايي که نامشان را به خاطر ندارم و تمام زحمت هماهنگی اين برنامه به عهده یِ ايشان بود به مرور کردن زندگی واروژان پرداخت و عکسهايي از واروژان را که ديدنشان تازگی داشت ، به حضار نشان داد . بعد ، دکتر واراند ، سردبير ادبی روزنامه یِ آليک – روزنامه یِ ارامنه یِ ايران- از سالهای جوانی خود گفت که همراه با همکلاسی خود ، آندره آرزومانيان – نوازنده ی ِ ارزنده ی ِ پيانو- واروژان را در استوديوها می ديدند ، اما از همکلامی با او ، خجالت می کشيدند . دکتر واراند ، در صحبت هايش به آلبومی بين المللی اشاره کرد که در آن چندين ترانه یِ ماندگار قديمی از زبانهای مختلف باز خوانی شده است و تنها ترانه ی ِ ايرانی اين آلبوم ترانه یِ باور کن( بشنويد ) ، است که يکی از ساخته های واروژان ، است .

بعد از دکتر واراند ، ويگن داوودی ، صحبت کرد و گفت که به تشويق واروژان به خارج از کشور رفته و با صدابرداری نوين آشنا شده و در بازگشت به ايران ، استوديو پاپ را تاسيس کرده است . او گفت ، نه تنها صدابردار تمام آهنگ های واروژان بوده  بلکه يکی از معدود دوستان صميمی او هم بوده است و به اين خاطر ، خاطرات زيادی از او دارد ، که به گفته یِ خودش در فرصتهای ديگر ، در خانه یِ ترانه بازگو خواهد کرد .

سعيد کريمی ، متنی تحليلی را درباره یِ ويژگی های موسيقايي ترانه های واروژان ، خواند . او به اُوِرتورهای بسيار کوتاه واروژان اشاره کرد که تا قبل از او سابقه نداشت و همينطور درباره ی ِ پارت زهی ارکستراسيون واروژان گفت که با وجود نقش مهمش در آهنگ ، آنچنان در آهنگ ادغام شده است که پررنگ تر از صدای خواننده ، شنيده نمی شود . او همينطور درباره ی پارت کوبه ای و ضربي ، آهنگ های واروژان گفت که او با دقت برای اين بخش هم نت می نوشته است ؛ کاری که قبل از او در ايران سابقه نداشته است و به ابتدای ترانه یِ کندو اشاره کرد که موسيقی با سازهای کوبه ای شروع می شود . سعيد کريمی ، همچنين به اين نکته اشاره کرد که واروژان ، برای تمام سازهای ارکستر ، نت می نوشته است بر خلاف بيشتر آهنگسازان آن روزگار .

در اواسط برنامه و در انتها ، 4 ترانه از آثار ماندگار واروژان توسط علی مهراد و گرشا قباد با همراهی پيانوی محسن معروفی ، اجرا شدند که شنيدنی بودند .

 

ترانه یِ  شب زده  با صدای علی مهراد و همراهی پيانوی محسن معروفی

ترانه یِ  پوست ِ شير با صدای گرشا قباد و همراهی پيانوی محسن معروفي

 

اما مهمتريت قسمت برنامه به زعم من ، اعلام اين خبر بود که قرار است به همت خانواده یِ واروژان علاوه بر راه اندازی سايتی که شامل ميراث معنوی او از جمله عکسها ، نتِ آهنگ ها و ترانه ها و ... می شود ، جايزه ای هم به نام او هر سال به بهترين ترانه ، بهترين خواننده ، بهترين آهنگساز و بهترين اثر هنری مرتبط با ترانه ، اهدا شود . در پست قبل هم به کتاب دريا در من شهيار قنبری ، يار ديرين واروژان اشاره کردم ، در آنجا نوشته شده که بعد از مرگ واروژان و به سبب بزرگی و يگانگی او قرار بوده بنياد واروژان ، تشکيل شود اما بعد از مدتی تمام حرفها ، فراموش می شود .

حالا بعد از گذشت 30 سال از مرگ واروژان ، شنيدن اين خبر ، مسرت بخش است و جای اميدواری دارد ، فقط کاش اين جايزه به نام واروژان – بيات ، نامگذاری می شد . چون به نظرم بعد از واروژان تنها ادامه دهنده ی ِ هنر واروژان ، بابک بيات بود .

البته می گويم اميدوارم ، چون در کشور هنر نزد ايرانيان است و بس ، هنوز هنرمند و هنردوست بايد به انديشه یِ  حلال و حرام بودن هنر ، تلخ خندی کنند و به اميد روزی(؟) باشند که همه به ضرورت وجود هنر و دفاع از ميراث فرهنگی و هنری گذشتگان ، پی ببرند .

 

 

 

  
نویسنده : مهرداد ; ساعت ٢:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٥ آذر ۱۳۸٦
   

فرستادن به: Balatarin :: Donbaleh :: Facebook :: Twitthis :: 100C :: Del.icio.us :: Digg :: Friendfeed :: Technorati :: Subscribe to Feed

پيام هاي ديگران ()    +


 

يادهستِ بابک بيات

ديروز 9 آذر ، به همت خانه يِ هنرمندان ، مراسم يادبودی برای بابک بيات برگزار شد . مراسم با استقبال گرم دوستداران استاد همراه بود و عده ای از هنرمندان سينما هم در اين مراسم حضور داشتند . تا آنجا که من ديدم ، علاوه بر سيروس الوند ، رضا بابک ، مسعود رايگان ، رويا تيموريان و سيروس ابراهيم زاده هم حضور داشتند . اما متاسفانه به جز مهرداد شهسوارزاده ، خبری از مانی رهنما ، حميد حامی و خشايار اعتمادی نبود . خوانندگانی که همگی با آهنگ های بابک بيات ، به شهرت رسيدند . اجرای مراسم بر عهده ي ِ بهروز رضوی بود که با خواندن اشعاری مناسب از قيصر امين پور ، ياد اين عزيز را هم زنده کرد .

در ابتدای مراسم دکتر محمد سرير ، درباره ي ِ بابک بيات گفت . از اين گفت که بابک بيات ، خود به تمامی ، خواننده بود و هر خواننده ای که به افتخار خواندن آهنگ های او رسيد ، در خوانندگی نيز از او آموخت . از محبوبيت استاد ، ميان اقشار مختلف اجتماعی و سِنی گفت و علت اين امر را در همراهی بابک بيات با همه ي ِ گرو ه های سنی و اجتماعی دانست . استاد سرير گفت برای آنکه يک آهنگساز فيلم بتواند موسيقی مناسب هر فيلم را بنويسد بايد تواناييِ همذات پنداري با شخصيت های مختلف را داشته باشد و بابک بيات اين توانايي را داشت ، چون با اقشار مختلف اجتماعی در ارتباط بود . دکتر سرير گفت ، موسيقی ترانه های بابک بيات ، دارای سبکی ويژه بود ، سبکی با عيار بالای موسيقايي ، بطوريکه بعضی از ترانه های او ، بعد از چند دهه ، همچنان شنيدنی هستند .

بعد از دکتر سرير ، بامداد بيات چند کلمه ای درباره ی ِ پدر گفت و سپس همراه با فرجام ، يکی از ترانه هایِ استاد را اجرا کردند . سخنران بعدی ، سيروس الوند بود که متنی شاعرانه را در سوگ بابک بيات ، خواند . برنامه ي ِ بعدی ، اجرای چند ترانه از آلبوم دريا بود با صدای مهرداد شهسوار زاده و همراهی پيانوی ِ بامداد بيات . مهرداد شهسوار زاده قبل از اجرای ترانه به نکته ای اشاره کرد که چند ماه ِ قبل در مراسم تولد استاد بيات ، هم گفته بود . اينکه بهتر است به جای واژه ی ِ يادبود برای هنرمندانی چون بابک بيات از واژه ی ِ يادهست ، استفاده کنيم چون ياد ِ اين هنرمندان هميشه در خاطر دوستدارانشان ، زنده است . سخنران بعدی ، بابک صحرايي ترانه سرا بود که درباره ي ِعملی نشدن قول و قرارها پيرامون تبديل خانه یِ استاد به موزه گفت و همينطور از نزديک به پنجاه ملودی ِ ترانه ، که هنوز به دست خواننده ای برای اجرا سپرده نشده است و اينکه از نزديک به 100 موسيقی فيلم ِ ساخته ي ِ استاد ، تعداد کمی از آنها به طور مستقل ، منتشر شده است . نمی دانم چرا اين بد قولی ها و مهربانی های بی سر انجامی که بعد از هنرمندان ، رايج می شود من را به ياد ِ کتاب دريا در من شهيار قنبری می اندازد ، آنجايي که از مراسم دفن واروژان صحبت شده است  . آخرين برنامه ، اجرای چند نمونه از موسيقی فيلم های بابک بيات  ، با هنرمندی هرچه تمام تر ِ بامداد بيات بود  . البته در ميان برنامه ها ، گوشه هايي از دو فيلم مستند که درباره ي ِ بابک بيات ساخته شده اند ، به نمايش در آمد .

در انتها ، فايل صوتي ِسخنرانی سيروس الوند و اجراهای بامداد بيات ....(روی هر لينک right click  و save as )

1-     سخنرانی سيروس الوند درباره ي ِ بابک بيات

2-     اجرای چند ترانه با صدای مهرداد شهسوارزاده و همراهی پيانوی بامداد بيات

3-     ترانه ی ِ علی کنکوری با صدای ِ مهرداد شهسوارزاده و همراهی پيانوی بامداد بيات

4-     اجرای قطعاتی از چند موسيقی فيلم با هنرمندی ِ بامداد بيات

 

 

 

  
نویسنده : مهرداد ; ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٠ آذر ۱۳۸٦
   

فرستادن به: Balatarin :: Donbaleh :: Facebook :: Twitthis :: 100C :: Del.icio.us :: Digg :: Friendfeed :: Technorati :: Subscribe to Feed

پيام هاي ديگران ()    +


 

يک سال گذشت...

سال پيش ، چنين روزی ، بابک بيات از ميان علاقه مندانش ، رفت و بعد از رفتنش ، نه تنها موسيقی های دلنشين و با وقار او ، که باور تلخ رفتنش ، ما را به ميان خاطره ها می برد و هر بارمی بينيم که  روزهامان  خالی تر از پيش اند و  .........

  
نویسنده : مهرداد ; ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ آذر ۱۳۸٦
   

فرستادن به: Balatarin :: Donbaleh :: Facebook :: Twitthis :: 100C :: Del.icio.us :: Digg :: Friendfeed :: Technorati :: Subscribe to Feed

پيام هاي ديگران ()    +


Technorati Profile
  RSS 2.0