آریل دورفمان

آریل دورفمان ( زاده ی ِ 6 می 1942 ، بوئنوس آیرس ) داستان نویس ، نمایشنامه نویس ، مقاله نویس ، استاد دانشگاه و فعال حقوق بشر است . دورفمان که یهودی است ، در آرژانتین زاده شد ، اما اندکی بعد از زایش او ، خانواده اش به ایالات متحده و سپس در 1954 به شیلی رفتند . او در آنجا تحصیل کرد و بعدها در دانشگاه شیلی به استادی رسید و در 1967 شهروندی شیلی را پذیرفت .

از 1970 تا 1973 ، او یکی از اعضای حکومت سالوادور آینده ( آلنده ) بود . او با کودتای نظامی که ژنرال آگوستو پیِنوشه را به قدرت رساند ، مجبور به خروج از شیلی شد .

او از 1985 تا کنون در دانشگاه Duke با عنوان استاد مطالعات آمریکای لاتین و استاد تحقیق ادبیات  به تدریس پرداخته است . بعد از برقراری دوباره دموکراسی در شیلی ( 1990 ) او زمان تدریس خود را بین سانتیاگو و ایالات متحده ، تقسیم می کند .

کارهای دورفمان ، اکثرا درباره ی وحشت حاکم در حکومت ها ی استبدادی است و در کارهای اخیرش او تبعید کردن را محکوم کرده است . مهمترین نمایشنامه ی او مرگ و دوشیزه ، به شرح رو در رو شدن  زنی قربانی شکنجه در گذشته با مردی است که مطمئن است او را شکنجه داده ، این نمایشنامه در 1994 با کارگردانی رومن پولانسکی و بازی بن کینگزلی و سیگورنی ویور ، تبدیل به فیلم شد .

دورفمان به عنوان یک مخالف پینوشه ، مقالات زیادی درباره ی پرونده ی برگرداندن ژنرال به شیلی ، در روزنامه ی El pais و سایر روزنامه ها نوشته است .

اولین اجرای صندوقچه ی پیکاسو ، یکی از نمایش های دورفمان که یک داستان غیر واقعی در باره ی یک آدمکش نازی است ، در theatre j در واشنگتن بود .

همچنین از روی خاطرات او با نام رو به جنوب ، به دنبال شمال فیلم مستند بلندی با نام پیمان با مرده ساخته شده است . نخستین نمایش جهانی فیلم ، در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو در سال 2007 بود .

از کتابهای او می توان به :

·         چگونه باید دانلد داک (donald duck) را خواند : ایدئولوژی امپریالیستی در کمیک های دیسنی

·         بیوه ها (1983)

·         آخرین ترانه ی مانوئل سِن دِرو (1988)

·         رو به جنوب ، به دنبال شمال : سفری دو زبانه (1999)

·         Exorcising Terror (جن گیری ِ ترور ) : محاکمه شگفت انگیز بی پایان پینوشه (2002)

·         شهر سوزان (20006)

این آثار از او به فارسی ترجمه شده اند :

·         شورش خرگوش ها

·         ناپدید شدگان

·         بیوه ها

·         مرگ و باکره ( با نام دیگر ، مرگ و دختر جوان )

·         اعتماد

·         زنان گمشدگان

·          

   

 

+


Technorati Profile
  RSS 2.0