سخنرانی دلچسب

بزرگترین دشمن آزادی ، بردگان خرسند و قانع است . ماری فون اِشِنباخ (1830-1916) ، بانوی اندیشمند اتریشی

برای آشنایی با او نگاه کنید به اینجا

بالاترین مرز فهمیدن همدیگر ، از راه خنده و همدردی است .

ریچارد فاینمن (1918-1988) ، فیزیکدان برنده ی جایزه ی ِ نوبل ( از پیشرفت دهندگان فیزیک کوانتوم ) ، نویسنده و موسیقیدان

اینها تنها دوجمله از سخنرانی 2 ساعت و نیمه ی ِ دکتر فریبرز درخشان درباره ی ِ تراژدی و دیوار چهارم بود که چهارشنبه 25 دیماه در خانه ی ِ هنرمندان به دعوت کانون ایرانی دانش آموختگان ایتالیا ، برگزار شد .

دکتر فریبرز درخشان ، زاده شده به سال 1340 در تهران . پس از پایان دوره ی ِ دبیرستان در دبیرستان آلمانی ها ، تحصیلات خود را در آلمان در رشته های مهندسی برق و فیزیک تئوری ذرات بنیادی تا بالاترین سطح ادامه داده اند . ایشان در کنار رشته های تحصیلی خود ، به صورت جدی به مطالعه ی ِ تیاتر ، فلسفه و ادبیات هم پرداخته اند .

سخنرانی ایشان فشرده ای از سخنرانی 9 ساعته ای بود که ایشان در آلمان برگزار کرده بودند . این سخنرانی آن قدر کارشناسانه و همه جانبه بود که تنها از کسی بر می آمد که سالها فقط به تیاتر پرداخته باشد اما آقای دکتر درخشان هم نمونه ای هستند از آدمهای چند بعدی ، آدمهایی که می خواهند تمام شیره ی ِ زندگی را بمکند و از هر لحظه از زندگی چیزی بیاموزند .

سخنرانی ایشان دوره ای بود کوتاه اما دقیق از روانشناسی فروید و تاریخ تمدن اروپا و زمینه های پیدایی تراژدی ، با آوردن سخنان و دیدگاه هایی به جا از اندیشمندانی که بسیار دوستشان دارم : برتراند راسل ، جرج اُرول ، دنی دیدِرُ و ...

این نوشته را نوشتم تا همیشه به یادم بماند این سخنرانی دلچسب و افتخار کنم به ایرانی بودنم و هم میهن بودن با اندیشمندانی چون دکتر درخشان .

 

  

  
نویسنده : مهرداد ; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ دی ۱۳۸٧
   

فرستادن به: Balatarin :: Donbaleh :: Facebook :: Twitthis :: 100C :: Del.icio.us :: Digg :: Friendfeed :: Technorati :: Subscribe to Feed

پيام هاي ديگران ()    +


Technorati Profile
  RSS 2.0