آندره آرزومانیان‌ ؛ شاعر پیانو

گوش کنید به آهنگ ترانۀ "خونه" با موسیقی جاودان بابک بیات با تکنوازی پیانوی آندره آرزومانیان از اینــجا .

گوش کنید به قطعۀ "راز ِ دل" با موسیقی جاودان مجید انتظامی برای فیلم "آژانس شیشه ای" با تکنوازی پیانوی آندره آرزومانیان از اینــجا .

گوش کنید به قطعۀ "گردباد" از آلبوم پاییز طلایی با موسیقی فریبرز لاچینی با تکنوازی پیانوی آندره آرزومانیان از ایــنجا .

*

حرفی نیست جز سکوت و تکرار آن همه نوای پیانوی درخشان و شفاف و محکم و لطیف و با احساس آندره در آن همه موسیقی فیلم و ترانه در ذهن دوستداران صدای پیانویی که آندره می نواخت .

چه سوگ بزرگی است که تکنواز پیانوی آن همه از موسیقی فیلم های جاودان بابک بیات و مجید انتظامی آندره بود . موسیقی هایی که بیشترشان غمگین بودند و سوگوار و شریف همچون موسیقی فیلمهای "آژانس شیشه ای" و "از کرخه تا راین" و "بوی پیراهن یوسف" و کارهای جاودان بابک بیات ... و حالا با شنیدن این نواهای پیانو باید به یاد بیاوریم که آندره هم از میان ما رفت و تنها صدای هنرش میان ما ماند .

*

آندره آرزومانیان ( 1333 تهران - 11 خرداد 1388 )

موسیقی امروز ایران ، نام تکرار نشدنی "آندره" را تنها با عنوان نوازندۀ چیره دست پیانو به خاطر سپرده است ، اما مقام هنری او در تنظیم و آهنگ سازی با همۀ تسلط و توانمندی اش به اندازۀ هنر نوازندگی او شناخته نشده است . موسیقی ، روح جاری خانوادۀ او بوده و پدر و برادرش ( سروژ و روبن ) از نوازندگان مسلط کلارینت و پیانو بوده اند .

او آموزش موسیقی را از دوران کودکی آغاز کرد و راهی مشکل و مرکب از خودآموزی و هنرآموزی را به تنهایی پیمود . آندره در بسیاری از آثار موسیقی تولید شده پس از سال 1357 و از جمله بیش از 30 موسیقی فیلم درخشیده است و نقش ارزشمند او در آثار مشترکش با بابک بیات و مجید انتظامی ، نقشی سرنوشت ساز و فراموش نشدنی است .

آلبوم های "سکوت سرشار از ناگفته هاست" و "چیدن سپیده دم" ( آثار مشترک شعر و موسیقی شاملو / بابک بیات ) نمونه های عالی از تکنوازی او و آلبوم های "پاییز طلایی 1 و 2" نمونه ای از تسلط او در تنظیم و اجرا هستند .

 

  
نویسنده : مهرداد ; ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸٩
   

فرستادن به: Balatarin :: Donbaleh :: Facebook :: Twitthis :: 100C :: Del.icio.us :: Digg :: Friendfeed :: Technorati :: Subscribe to Feed

پيام هاي ديگران ()    +


Technorati Profile
  RSS 2.0