يادهستِ بابک بيات

ديروز 9 آذر ، به همت خانه يِ هنرمندان ، مراسم يادبودی برای بابک بيات برگزار شد . مراسم با استقبال گرم دوستداران استاد همراه بود و عده ای از هنرمندان سينما هم در اين مراسم حضور داشتند . تا آنجا که من ديدم ، علاوه بر سيروس الوند ، رضا بابک ، مسعود رايگان ، رويا تيموريان و سيروس ابراهيم زاده هم حضور داشتند . اما متاسفانه به جز مهرداد شهسوارزاده ، خبری از مانی رهنما ، حميد حامی و خشايار اعتمادی نبود . خوانندگانی که همگی با آهنگ های بابک بيات ، به شهرت رسيدند . اجرای مراسم بر عهده ي ِ بهروز رضوی بود که با خواندن اشعاری مناسب از قيصر امين پور ، ياد اين عزيز را هم زنده کرد .

در ابتدای مراسم دکتر محمد سرير ، درباره ي ِ بابک بيات گفت . از اين گفت که بابک بيات ، خود به تمامی ، خواننده بود و هر خواننده ای که به افتخار خواندن آهنگ های او رسيد ، در خوانندگی نيز از او آموخت . از محبوبيت استاد ، ميان اقشار مختلف اجتماعی و سِنی گفت و علت اين امر را در همراهی بابک بيات با همه ي ِ گرو ه های سنی و اجتماعی دانست . استاد سرير گفت برای آنکه يک آهنگساز فيلم بتواند موسيقی مناسب هر فيلم را بنويسد بايد تواناييِ همذات پنداري با شخصيت های مختلف را داشته باشد و بابک بيات اين توانايي را داشت ، چون با اقشار مختلف اجتماعی در ارتباط بود . دکتر سرير گفت ، موسيقی ترانه های بابک بيات ، دارای سبکی ويژه بود ، سبکی با عيار بالای موسيقايي ، بطوريکه بعضی از ترانه های او ، بعد از چند دهه ، همچنان شنيدنی هستند .

بعد از دکتر سرير ، بامداد بيات چند کلمه ای درباره ی ِ پدر گفت و سپس همراه با فرجام ، يکی از ترانه هایِ استاد را اجرا کردند . سخنران بعدی ، سيروس الوند بود که متنی شاعرانه را در سوگ بابک بيات ، خواند . برنامه ي ِ بعدی ، اجرای چند ترانه از آلبوم دريا بود با صدای مهرداد شهسوار زاده و همراهی پيانوی ِ بامداد بيات . مهرداد شهسوار زاده قبل از اجرای ترانه به نکته ای اشاره کرد که چند ماه ِ قبل در مراسم تولد استاد بيات ، هم گفته بود . اينکه بهتر است به جای واژه ی ِ يادبود برای هنرمندانی چون بابک بيات از واژه ی ِ يادهست ، استفاده کنيم چون ياد ِ اين هنرمندان هميشه در خاطر دوستدارانشان ، زنده است . سخنران بعدی ، بابک صحرايي ترانه سرا بود که درباره ي ِعملی نشدن قول و قرارها پيرامون تبديل خانه یِ استاد به موزه گفت و همينطور از نزديک به پنجاه ملودی ِ ترانه ، که هنوز به دست خواننده ای برای اجرا سپرده نشده است و اينکه از نزديک به 100 موسيقی فيلم ِ ساخته ي ِ استاد ، تعداد کمی از آنها به طور مستقل ، منتشر شده است . نمی دانم چرا اين بد قولی ها و مهربانی های بی سر انجامی که بعد از هنرمندان ، رايج می شود من را به ياد ِ کتاب دريا در من شهيار قنبری می اندازد ، آنجايي که از مراسم دفن واروژان صحبت شده است  . آخرين برنامه ، اجرای چند نمونه از موسيقی فيلم های بابک بيات  ، با هنرمندی هرچه تمام تر ِ بامداد بيات بود  . البته در ميان برنامه ها ، گوشه هايي از دو فيلم مستند که درباره ي ِ بابک بيات ساخته شده اند ، به نمايش در آمد .

در انتها ، فايل صوتي ِسخنرانی سيروس الوند و اجراهای بامداد بيات ....(روی هر لينک right click  و save as )

1-     سخنرانی سيروس الوند درباره ي ِ بابک بيات

2-     اجرای چند ترانه با صدای مهرداد شهسوارزاده و همراهی پيانوی بامداد بيات

3-     ترانه ی ِ علی کنکوری با صدای ِ مهرداد شهسوارزاده و همراهی پيانوی بامداد بيات

4-     اجرای قطعاتی از چند موسيقی فيلم با هنرمندی ِ بامداد بيات

 

 

 

  
نویسنده : مهرداد ; ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٠ آذر ۱۳۸٦
   

فرستادن به: Balatarin :: Donbaleh :: Facebook :: Twitthis :: 100C :: Del.icio.us :: Digg :: Friendfeed :: Technorati :: Subscribe to Feed

پيام هاي ديگران ()    +


Technorati Profile
  RSS 2.0