در ستایش دوتار - ii

گوش کنید به شلنگی با اجرای غلامحسین سمندری ( اجرا شده در اردیبهشت 1376 ) از اینـجا .

قربان زخمه های تو ، خون پاش ونغمه ریز

سبزپری است این که زنی یا شترخجو ؟

تو با دوسیم ، محشر کبری به پا کنی

شش تار خویش من شکنم یا نه ؟ هان بگو !

از پنجه ی توزخم جگر ، خون دل چکان

مضراب من برنجی و مومی است ، سیم مو

تو زیر آب می بری و می دهی به دشت

دارد شترخجوی تو حکم شترگلو

استاد بی نظیر ، حسین سمندری

پر از کدام چشمه و دریا کنی سبو ؟

استاد غلامحسین سمندری خوافی،دوتار نواز جنوب خراسان

این شعر را مهدی اخوان ثالث بزرگ ، درباره ی غلامحسین سمندری و دوتار نواختن او سروده است . غلامحسین سمندری خوافی ، متولد بهمن ماه 1311 است . او هم در کودکی شاهد دو تار نواختن پدر خود بوده است و در نوجوانی آنقدر مشق دوتار می کند که در 18 سالگی ، به شهرت می رسد . بعدها در 22 سالگی برای اجرای برنامه به تهران دعوت می شود وسپس در سال 1343 ، در سفری 40 روزه در ایتالیا ، یونان و ... دوتار می نوازد .

او در جشنواره های زیادی چه در ایران و چه در خارج از کشور ، هنر خود را نشان داده است و بارها در جشنواره های مختلف ، مقام اول را کسب کرده است . گفته شده است که در یکی از جشنواره های خارجی ، یِهودی مِنوهین ، بعد از دوتار نوازی استاد ، می گوید که حاضر است تمام افتخارات و سابقه ی هنری خود را از دست می داد و در عوض می توانست با دوتار چنین نغماتی را بنوازد و یهودی مِنوهین (1916 -1999) برای کسانی که اهل موسیقی کلاسیک باشند نامی آشناست . او از بزرگترین و نام آورترین تکنوازان ویولون در قرن بیستم بود . او در خانواده ای یهودی روسی در آمریکا متولد شد و از سن سه سالگی نواختن ویولن را آغاز کرد . او به قدری در نواختن ویلن پیشرفت کرد که در سن هفت سالگی ، در ارکستر سمفونی سن فرانسیسکو ، به تکنوازی ویلن پرداخت و وقتی چنین شخصی در باره ی استاد دوتار نواز چنان نظری ابراز می کند ، ارزش هنر استاد بیشتر معلوم می شود .

می گویند استاد آنقدر در دوتار نواختن ، غرق می شود که از پنجه هایش خون می چکد و به همین خاطر معروفترین آلبوم دوتار نوازی استاد که سالهاست شنیده می شود ، خون پاش و نغمه ریز نام دارد .

 

  
نویسنده : مهرداد ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ اسفند ۱۳۸٦
   

فرستادن به: Balatarin :: Donbaleh :: Facebook :: Twitthis :: 100C :: Del.icio.us :: Digg :: Friendfeed :: Technorati :: Subscribe to Feed

پيام هاي ديگران ()    +


Technorati Profile
  RSS 2.0