استاد انوشیروان روحانی،آهنگساز خاطره ها از سلطان قلبها تا Maybe i,Maybe you

گوش کنید به قطعه ی "یادگار عمر" در دستگاه شوشتری و همایون با موسیقی و تکنوازی پیانو ی استاد انوشیروان روحانی اجرا شده در آذرماه 1387 در فرهنگسرای نیاوران تهران از اینـجا .

گوش کنید به ترانه ی "گل سنگم" با ترانه ای از استاد دکتر بیژن سمندر و موسیقی استاد انوشیروان روحانی و صدای خواننده ی ترکیه ای Emel Sayin از اینـجا .

گوش کنید به ترانه ی May be I, May be you با آهنگسازی و تکنوازی پیانو ی انوشیروان روحانی از اجرای زنده ی گروه آلمانی The Scorpions از اینـجا .

گوش کنید به ترانه ی "گل سنگم" با ترانه ای از استاد دکتر بیژن سمندر و موسیقی استاد انوشیروان روحانی و صدای هایده از اینـجا .

گوش کنید به "ترانه ی سال" با ترانه ای از استاد دکتر بیژن سمندر و موسیقی استاد انوشیروان روحانی و صدای هایده از اینـجا .

*

این نوشتار دو بخش است ، کمی درباره ی زندگی و کارهای استاد انوشیروان روحانی نوشته ام و پس از آن خاطراتی خواندنی از شادروان استاد بزرگ پرویز خطیبی درباره ی استاد روحانی را می نویسم .

چند روز پیش ، یکم مرداد ماه 1390، زادروز استاد انوشیروان روحانی بود . آهنگساز و پیانو نوازی که تازه 72 ساله شد اما 60 سال است که بزرگترهای ما و خود ما با ساخته های او و با آن پیانو نوازی پر شور ایشان ، زندگی کرده ایم . نوشتن از روز تولد نابغه ای که آهنگ "تولد تولد تولدت مبارک" او را چهل سال است که تمام ایرانی های دنیا در جشن تولدهایشان می خوانند بسیار سخت است . چون حتی نمی توانم توصیفی برای زیبایی و هنر و سرعت و مهارت پنجه های ایشان در هنگام پیانو نوازی پیدا کنم وقتی آن چنان تند از روی کلاویه های پیانو می گذرند ، آنچنان که بیشتر مواقع نمی توانیم با چشم ، این حرکات ماهرانه ی انگشتان را دنبال کنیم اما آنچه نتیجه ی این هنرنمایی انگشتان است ، زیباترین نغمه ها و آهنگها است که همگی بوی ایران می دهند ، بوی این خاک عزیز را ، چه این انگشت ها "گل سنگم ، گل سنگم" را بنوازند و چه "شاید من ، شاید تو" را که ترانه ای است معروف از گروه The Scorpions .

انوشیروان یا آنطور که دوستان و همکارانش می گویند انوش ، برادر بزرگ شهرداد ، اردشیر و شهریار روحانی در یکم مرداد 1318 در رشت به دنیا آمد . پدرش رضا روحانی مؤید ، مهندسی بود که هم خوب ویلن می نواخت و هم شاعر بود و انوشیروان نخستین درس ها را از پدر آموخت . او چنان هوشی در موسیقی داشت که تنها وقتی 6 سال داشت نخستین آهنگش را ساخت ، آهنگی که خودش آن را "اولین تانگو" نامید و بر روی این آهنگ پدرش شعری سرود . پدر که از نبوغ شگفت آور انوشیروان آگاه بود انوشیروان رادر همان کودکی برای آموختن بیشتر موسیقی و پیانو نوازی ایرانی به شاگردی استاد بزرگ پیانو ی ایران جواد معروفی فرستاد .

انوشیروان 9 سال بیشتر نداشت که پیانو نوازی او از رادیوی ملی ایران پخش شد و از آن زمان یعنی از 1327 تا کنون ، ایرانی ها و بعدها تمام دنیا شاهد هنرنمایی او بوده اند . او آموختن موسیقی را در هنرستان موسیقی و زیر نظر پیشگامان و بزرگان موسیقی ایرانی استادان روح الله خالقی و جواد معروفی ادامه داد . ( برای دانستن درباره ی سالهای نوجوانی استاد و ورودشان به رادیو نگاه کنید به اینجا .

انوش روحانی از سال 1337 ، همکاری رسمی و بلند مدت خود با رادیوی ملی ایران را آغاز کرد و تا سال 1357 ، در حدود 500 آهنگ ساخت که از میان آنها تعداد فراوانی موسیقی ترانه برای بهترین خوانندگان دوران طلایی موسیقی ایران ، از ویگن و عهدیه و مرضیه گرفته تا پوران و مهستی و هایده را می توان نام برد ، از دیگر کارهای انوش روحانی در آن سالها نوازندگی در حدود 40-50 فیلم و آهنگسازی در حدود 20 فیلم می باشد که معروف ترین موسیقی فیلم او ، موسیقی فیلم "سلطان قلبها" به نویسندگی و کارگردانی و بازیگری شادروان محمد علی فردین است که ترانه ی این فیلم با صدای عهدیه و عارف عارف کیا جز ترانه های ماندگار تاریخ موسیقی ایران تا امروز به شمار می رود .( برای نگاه کردن به کارنامه ی سینمایی انوش روحانی به فهرست ناقص پایگاه داده های سینمای ایران نگاه کنید در اینجا ) .

انوش روحانی در طی همین 20 سال یعنی تا پیش از 1357 ، چندین قطعه برای ارکستر و چندین کار هم برای ساز پیانو ساخت . او آن قدر در موسیقی غرق است که استاد شدن در نواختن پیانو برایش کافی نبود و در کنار پیانو ، استاد نواختن آکاردئون و ارگ الکترونیکی ( این ساز را با سینتی سایزر و کی بُرد اشتباه نگیرید چون معمولا به کی بَُرد ارگ می گویند ) نیز هست . به نوشته ی استاد پرویز خطیبی ، او اولین ایرانی بود که در سال 1342 ، ارگ الکترونیکی را از ژاپن به کشور وارد کرد و آرام آرام هم خود نواختن آن را آموخت و هم به دیگران آموزش داد . در کنار آهنگسازی و نوازندگی ، انوشیروان روحانی یکی از موسیقیدان های ایران است که به نوشته ی استاد میلاد کیایی استاد پیشکسوت سنتور پیش از 1357 ، یک آموزشگاه معتبر موسیقی هم داشت و در آن به آموزش موسیقی می پرداخت .

پس از 1357 ، انوش روحانی آهنگسازی و نوازندگی را در کشورهای غربی ادامه داد به ویژه در لس آنجلس و آلمان . در لس آنجلس برای خوانندگان ایران که بیشترشان به آنجا کوچ کرده بودند ، چندین آهنگ ساخت که از میان آنها آهنگهایی که هایده آنها را خواند بیشتر در یادها مانده است ، ترانه های فریاد می زنم فریاد هر چه بادا باد و آلبوم سال با ترانه های معروف سال سال سال این چند سال و ترانه ی کاشکی دوست نداشتم از معروف ترین آهنگهای ترانه ی انوش روحانی پس از 1357 است . درباره ی ماجرای خواندنی ترانه ی فریاد و همکاری انوش روحانی و هایده نگاه کنید به اینجا.

اما انوش روحانی هر چه قدر برای مردم ایران بزرگ و قابل ستایش است به همان میزان در سطح جهانی هم به عنوان یک هنرمند بین المللی شناخته می شود همانند برادرش شهرداد روحانی . انوش روحانی با شمار زیادی از ارکسترهای جهان همکاری داشته است از همکاری با ارکستر سمفونیک چک در تولید آلبوم خود "Love Melodies" تا ساخت آهنگ "May be I ,May be you" برای گروه آلمانی The Scorpions و نواختن پیانو یاین ترانه به همراه ارکستر در یکی از کنسرت های این گروه .

نکته ی منحصر به فردی که درباره ی انوش روحانی وجود دارد آن است که پیشرفت او در موسیقی پس از 1357 بیشتر شد و هنر او دیگر منحصر به ایران نبود بلکه هنر والای او در سطح بین المللی هم بسیار مورد تشویق جهانیان قرار گرفته است . بسیاری از آثار او را می توان کاملا جز سبکLight Classical به شمار آورد و کارهای او را پلی دانست میان فرهنگ مشرق زمین و مغرب زمین . آن گونه که بسیاری از آهنگ ترانه های او به زبانهای گوناگون در کشورهای گوناگون اجرا شده است .

از میان افتخارات فراوانی که انوش روحانی در سطح جهانی کسب کرده است می توان به کسب جایزه ی نخست جشنواره ی موسیقی اسپانیا اشاره کرد برای آهنگ Mi Destino که ورژن اسپانیایی آهنگ سلطان قلبها است . از آخرین کارهای او می توان به همکاری با ارکستر باله و اپرای هانوور آلمان اشاره کرد که نتیجه ی آن پنج اجرا با این ارکستر می باشد .

انوشیروان روحانی پس از بیش از نیم قرن تلاش ، همچنان با روحیه ای جوان به عنوان آهنگساز و پیانیستی تراز اول در سطح جهانی مشغول به کار است .

استاد انوشیروان روحانی

و در ادامه خاطرات خواندنی استاد بزرگ شادروان پرویز خطیبی از استاد انوشیروان روحانی و ماجرای ساخت ترانه ی تولدت مبارک که به اشتباه در بسیاری از منابع ترانه ی تولدت مبارک را سروده ی شادروان استاد نوذر پرنگ نوشته اند اما این ترانه نوشته ی پرویز خطیبی است :

سال 1326 وقتی با قطار وارد اشتوتکارت شدم مصطفی اسکویی و عباس شاپوری با یک دسته گل زیبا به پیشوازم آمده بودند . همراه آنها یک پسر بچه ی خوشرو و همیشه خندان بود که عباس او را "انوش" معرفی کرد انوش در حقیقت مدتی در کلاس شاپوری تعلیم موسیقی می دیده است و حالا همراه خانم و آقای شاپوری به مونیخ آمده بود تا به قول خودش دنیا را سیاحت کند .

بین راه شاپوری گفت که انوش یکی از بهترین شاگردان استاد جواد معروفی است و پنجه ی شیرینی دارد . من از کودکی ابتدا با شنیدن پیانو ی همایون شهردار و بعدها با مرتضی محجوبی و جواد معروفی به این ساز دلبستگی پیدا کردم . محجوبی و معروفی اگر چه هر کدام با سبک و سیاق خودشان می نواختند اما برای من ارزش زیادی داشتند . هم این و هم آن با پنجه های سحر انگیز خود مرا ساعت ها از خود بیخود می کردند .

آن شب سر میز شام از انوش پرسیدم : چه وقت می توانم سازت را بشنوم ؟

گفت : هر وقت دسترسی به پیانو پیدا کردم برایت می نوازم .

شبی با داود خواهر زاده ی اسکویی و انوش به سینما رفتیم و در برگشت سری هم به بار زدیم . ... انوش اهل مشروب خوردن نبود و معمولا وقتی اسم شراب یا آبجو را می بردی صورتش سرخ می شد ، چند مشتری نیمه مست به طور متفرق صندلی ها را اشغال کرده بودند و پیرزنی مشغول نواختن پیانو بود ، داود اسم آهنگی را برد و از خانم نوازنده خواست تا آن را بنوازد ولی او گفت که چنین آهنگی را به یاد ندارد ، حالا موقعی بود که انوش دستی به کلیدهای پیانو برساند اما این جوان کم رو امتناع می کرد . بالاخره از صاحب بار اجازه گرفتیم و از انوش خواستیم پشت پیانو بنشیند . بار از صدای خنده و صحبت آن چند مشتری مست پر بود ولی برخورد پنجه های انوش با کلیدهای پیانو و آغاز آن آهنگ که با قدرت شروع می شد همه را به سکوت وا داشت . چند دقیقه بعد که آهنگ به پایان رسید مشتریهای بار به شدت برای آن نوازنده ی کوتاه قد و خجالتی ابراز احساسات کردند . این حادثه یک بار دیگر هم در مدت اقامت ما در یک شب نشینی که در یک هتل بود تکرار شد و پنجه های سحرآمیز انوش کار خودش را کرد و همه را به سکوت واداشت .

4 سال بعد یعنی پاییز 1340 که من به رادیو برگشتم انوشیروان روحانی را دیدم که به شورای موسیقی می رفت تا آهنگ تازه اش را عرضه کند . همان روزها از او خواسته شده بود تا برای برنامه ی شما و رادیوی جمعه یک آرم بسازد . حاصل همکاری انوشیروان روحانی و کریم فکور آهنگ شاد اول برنامه بود که همه می خواندند :

شنبه ..یکشنبه..دوشنبه..سه شنبه..جمعه تعطیله ! و بعد آهنکهای دیگرش را خوانندگان و بیشتر از همه پوران به گوش شنوندگان رادیو رساندند . آهنگ "گل سنگم" او با شعر بیژن سمندر اولین بار با صدای خواننده ی ترک "امل ساین" پخش شد ... - انوشیروان روحانی برای امل ساین به صورت تلفنی از پرویز خطیبی می خواهد که ترانه ای را فورا بر روی آهنگی که او ساخته است بسازد و پرویز خطیبی در خاطراتش نوشته است که چگونه ظرف چند ساعت و تلفنی ترانه ی "عزیز جون" را برای امل ساین به سفارش انوش روحانی ساخته است ترانه ای با این مضمون :

عزیز جون ، به خدا دنیا وفا نداره

عزیز جون ، به خدا دل شده پاره پاره

عزیز جون ، نکنه جدا بشین دوباره

عزیز جون ، خدا اون روزُ نیاره ...

... پرویز خطیبی پس از شرح ماجرای ساخت ترانه ی عزیز جون می نویسد :

جالب است که سفارش تلفنی برای ساختن یک شعر یک بار دیگر هم اتفاق افتاده بود ، سال 1350 گویا کارخانه ی پیکان قصد داشت سالگرد مونتاژ اتومبیل های خود را جشن بگیرد ، از انوشیروان روحانی خواسته بودند تا در مقابل دریافت 50 هزار تومان دستمزد آهنگی را که مناسبت داشته باشد بسازد و در این مراسم با گروه "کر" اجرا کند ، او باز هم به یاد من افتاد ، در یک مکالمه ی تلفنی گفت که :

می خواهم آهنگ تازه ای بسازم و آن را جانشین آهنگ خارجی "هپی برث دی" کنم که این روزها در جشن تولد بچه های ایرانی مرتبا خوانده می شود و بعد اضافه کرد که با یک کمپانی ژاپنی صحبت کرده ام تا این آهنگ را در دستگاه های مخصوص ضبط کند ، دستگاهی که به در یخچال وصل می شود و هنگام باز شدن در ، صاحبخانه آهنگ تولد جدید را می شنود .

شعر مورد نظر انوش را دو سه روز بعد به او تحویل دادم اما با کمال تاسف باید بگویم که این شعر را تقریبا همه غلط می خوانند ، اصل شعر این است :

تولد تولد تولدت مبارک

مبارک مبارک تولدت مبارک

دلت شاد و خودت شاد

چو گل پر خنده باشی

بیا شمع ها رُ فوت کن

که صد سال زنده باشی

انوشیروان روحانی اولین کسی است که ارگ الکترونیکی را از ژاپن وارد کرد و رفته رفته آن را تعمیم داد . همچنین او اولین هنرمندی است که توانست در ایران هواپیمای شخصی بخرد ، هواپیمای کوچک "سسنا" به قیمت هفتصد هزار تومان .

منابع

خاطرات استاد پرویز خطیبی

خاطرات استاد میلاد کیایی

سایت رسمی استاد انوشیروان روحانی

ویکی پدیای فارسی و انگلیسی

 

/ 17 نظر / 469 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محیا

سلام عباداتت قبول باعث افتخار است که رضا روحانی وجود داشته که به واسته ی تربیتش بزرگانی چون شهداد روحانی و انوشیروان روحانی پرورش پیدا کنن که حالا ما بتونیم به خاطرشون سرمون رو بلند کنیم و بگیم رهبر یکی کنسرت یانی ایرانیه!!!!

فرزانه

سلام [گل]

محیا

نمی دونی چه ذوقی کردم کامنتات رو خوندم!!!! من حاضرم فقط برای تو بنویسم و فقط تو بخونی که یه خواننده مثل تو به 83 تا خواننده ی آپم سر بزن یا عالی بود مانا باشی می ارزه... لینک میم الف ر توی وبلاگ مهندس کار شما بود؟ شرمنده می کنید قربان بی صبرانه منتظرم بیای و باقی رو هم بخونی! یه بار هم همون شب که کامنتات رو خوندم اومدم اینا رو گفتم ولی فکر کنم ثبت نشد شد؟!

ثانیه نورد

رفیق گرگیف‌مهرداد مشرقی به قول محیا ذوق داره دیدن کامنتات. ممنون از توجه و اومدنت.

بهاره

سلام! دلم تنگه واسه یمدرسه دنبال شعر بوی ماه مدرسه بودم اینجا پیداش کردم با اجازه برش داشتم!!!!!![دلشکسته][تعجب][دلشکسته]مر30 بای

بهاره

یه سوال بپرسم چیشده از استاد شکیبایی اینقدر... البته من خودم عاشق بازیش بودم خیلی حیف شد ولی کم پیش میاد! به خصوص که منم خواهر دوقلو دارم این فیلم برام خیلیییییییییییییی جالب بود [چشمک][ابرو][عینک][خداحافظ]

....

پیام خصوصی رو چک کنید لطفن

ثانیه نورد

دیگه انگار واقعا اونی که همه میگن باخته ،برده ...نه! می نویسم چرا ننویسم،‌اگه این قضیه ی اینترنت خونگی درست می شد انقدر مشکل نداشتم. آدم توی کافی نت نوشتنش نمیاد. به امید ثانیه های گرگی بهتر.