سومین رپرتوآر رادیو تئاتر

از هفتم تا چهاردهم اردیبهشت ماه به مناسبت هفته یِ جهانی تئاتر ، سومین رپرتوآر رادیو تئاتر در خانه یِ هنرمندان برگزار شد و مانند دو رپرتوآر قبلی ، بخت با من یار بود و شش رادیوتئاتر را دیدم .

نمی توانم بگویم نمایشهای این دوره از 2 دوره ی قبلی بهتر و قویتر بودند ، چون سطح نمایشهای 2 دوره ی قبل و همینطور بازی بازیگران ، کمی بالاتر از نمایشهای این دوره بود اما استقبال مردم بر خلاف 2 دوره ی پیش در این دوره به طوری بود که در هر 6 روز از شدت ازدحام ، مردم نه تنها صندلی های سالن انتظامی را پر کرده بودند بلکه بسیاری روی زمین نشسته بودند و عده زیادی هم ایستاده نمایشها را نگاه می کردند ، این نکته جای خوشحالی دارد که رسانه ای که تازه یکسال از پیدایی آن در ایران می گذرد ، این گونه مورد توجه قرار گرفت اما شاید همین استقبال باعث شده بود که تقریبا تمامی بازیگران تمامی نمایشها ، یا به دلیل شلوغی زیاد سالن و از دست دادن تمرکز و یا به دلیل نداشتن تمرین پیش از اجرا ، در هنگام اجرای نمایش تپق بزنند .

به هر رو ، من همانطور که در چند پست دیگر هم اینجا نوشته ام از این رسانه لذت زیادی می برم و خوشحالم که این نمایشها را هم دیدم . یکی دیگر از نکات جالب این دوره ، بازی استاد ژاله علو در یکی از نمایشها بود که همان روز هم به خاطر حضور ایشان ، شلوغترین روز این دوره بود .

اما به نظرم بهترین بازیگر این دوره میر طاهر مظلومی بود که در نمایش اعترافات مرد برزخی یک تنه غوغایی به پا کرده بود و قدرت خود در بازیگری نمایش رادیویی را آن گونه نمایش داد که همه تحت تاثیر بازی او قرار گرفتند البته این نمایش یک نمایش طنز بود و تحت تاثیر قرار گرفتن مردم هم چیزی جز خنده های بلند و از ته دل مردم نبود . اما بهترین بازیگر پس از میرطاهر مظلومی خانم رویا فلاحی بود که پر کارترین بازیگر این دوره هم بود ، که در سه نمایش بازی کرد و در هر نمایش یک تیپ نمایشی را با استادی بازی کرد و تا جایی که من به یاد دارم ایشان تنها بازیگری بود که هنگام بازی ، تپق نزد .

در ادامه نام نمایشهایی که دیدم ( تعداد * امتیاز من است به هر نمایش ، نام نمایش ، نویسنده ، کارگردان ؛ بازیگرانی که بازی آنها را بیشتر دوست داشتم ) :

*****سه شنبه 8 اردیبهشت ماه : اعترافات مرد برزخی ، محمدامیر یاراحمدی ، فریدون محرابی ؛ میرطاهر مظلومی ، رویا فلاحی ، ناهید مسلمی

****چهارشنبه 9 اردیبهشت ماه : پلاک 8 ، نسیم خراشادی زاده ، ندا هنگامی ؛ رضا عمرانی

****پنج شنبه 10 اردیبهشت ماه : عروسک کوکی ، نسیم خراشادی زاده ، رضا عمرانی ؛ رضا عمرانی ، بهناز بستان دوست

*****جمعه 11 اردیبهشت ماه : پزشک نازنین ، نیل سایمون ، ایوب آقاخانی ؛ ایوب آقاخانی ، رویا فلاحی ، مهین نثری

***شنبه 12 اردیبهشت ماه : قبل از آمدن ماشین شیر ، مجید نظری نسب ، مجید حمزه ؛ ژاله علو ، جواد پیشگر

*****یکشنبه 13 اردیبهشت ماه : مادام بوآری و استاد افعال بی قاعده ، وودی آلن ، مهین فردنوا ؛ سیامک صفری ، رویا فلاحی ، علی میلانی ، فریبا متخصص

اما در یکی از روزها بروشوری از اداره یِ کل نمایش رادیو به تماشاگران داده شد که چون نکات جالبی درخود داشت ، آن را اینجا می نویسم :

ساعت هفت بعد از ظهر روز جمعه چهارم اردیبهشت 1319 رادیو در ایران افتتاح شد .

پنجم اردیبهشت ، پخش برنامه های عادی آن آغاز گردید . برنامه ها که به صورت زنده از بی سیم قصر ، عمارت کلاه فرنگی پخش می شد شامل اخبار و برنامه های مختلف ، گفتارهای کوتاه در زمینه های تاریخی ، اقتصادی ، خانوادگی ، سیاسی و فرهنگی و پخش موسیقی ( به صورت زنده یا با استفاده از صفحه ) بود . نمایش به عنوان فکورترین ساختار رادیویی اولین بار در خرداد 1321 در فهرست برنامه های رادیویی گنجانده شد که از ساعت 50/20 تا 30/21 اجرا و پخش می شد .

سید علی خوان نصر اولین کسی بود که نمایش را به رادیو آورد ، به این صورت که نمایش های اجرا شده در تهران را به همراه عده ای از بازیگران و با کمی دستکاری به استودیو پخش زنده یِ رادیو می آورد و آنها را اجرا می کرد .

نمایش رادیویی در آغاز صرفا متشکل از تعدادی دیالوگِ بدون حرکت و میزانسن رادیویی ، سانداِفکت و سایر اصول بود . در اوایل دهه ی ِ سی به رادیو و به تبع آن نمایش ، توجه ای خاص شد و برنامه ها شکل منسجمی به خود گرفت . در همین دهه ضبط برنامه ها کم کم شکل می گیرد . اولین نمایش سریالی به نام "عشق و جنگ" به مدت چهار شب در اوایل سال 1335 اجرا شد .

در سال 1336 پس از نصب و راه اندازی فرستنده ی ِ صد کیو واتی ، رادیو تهران به رادیو ایران تبدیل شد و از فروردین 1337 در ساعت 22 پخش برنامه ای نمایشی با آرم "یکی بود یکی نبود ، برنامه یِ داستان های رادیو ایران" آغاز شد که روزهای چهارشنبه از ساعت 2 و یکشنبه ، دوشنبه و پنج شنبه از ساعت 15/22 دقیقه پخش می شد .

اداراه یِ کل نمایش به عنوان مردمی ترین و فراگیرترین سازمان تئاتری ایران ، امروز در شش شبکه ی ِ رادیویی روزانه چهار ساعت نمایش پخش می کند . این مجموعه متشکل از برجسته ترین ناموران عرصه ِ هنر تئاتر و سینمای ایران است که در آینده یِ نزدیک ، رادیو نمایش را با پخش روزانه شش ساعت برنامه و نمایش ، به خانواده ی ِ فرهنگ و هنر کشور می افزاید .

جدول پخش نمایش های رادیویی از شبکه های مختلف

نام برنامه ، شبکه ، ایام پخش در هفته ، تعداد برنامه ، ساعت پخش

قصه ی ِ شب ، ایران ، شنبه تا چهارشنبه ، 5 قسمتی ، 22

آدینه با نمایش ، ایران ، جمعه ، تک قسمتی ، 22

از رمان تا نمایش ، فرهنگ ، شنبه تا جمعه ، 7 قسمتی ، 22

نمایش امروز ، فرهنگ ، شنبه تا جمعه ، تک قسمتی ، 30/13

قصه یِ شب ، تهران ، شنبه تا پنج شنبه ، 6 قسمتی ، 23

نمایش جمعه ، تهران ، جمعه ، تک قسمتی ، 15

نمایش روز ، البرز ، شنبه تا جمعه ، تک قسمتی ، 15

نمایش جوان ، جوان ، شنبه تا جمعه ، تک قسمتی ، 30/23

و نشانی دو نوشته ی ِ پیشینم درباره ی ِ رادیوتئاتر : 1 و 2 .

/ 2 نظر / 60 بازدید
بزرگترین اجتماع دختر پسرای ایرونی

دیگه لازم نیست هر روز وقت خود را توی سایتهای مختلف صرف كنید تا كلی عكس و مطلب مورد علاقه تان را پیدا كنید ! شما فقط باید ایمیل خودتون رو هر روز چک کنید و منتظر بهترین و بروزترین و جالب ترین مطالب و عکس ها باشید ! برای کسب اطلاعات بیشتر به ادرس http://tgroup.mihanblog.com مراجعه کنید. موفق باشید.