یلدا ! بازم یلدا

آغاز یلدایی دوباره است ، پس باز نوشته ی سال پیشم را می نویسم ، دوستانی که همان پارسال خوانده اند شاید بگویند چه زود گذشت و شاید برای دوستانی که نخوانده اند ، خواندنی باشد .

***

پرچم ایران ُ می خوام توی ِ دستام بگیرم

و با چاقوی تیزی اون ُ از وسطش ببرم

چرا تعجب می کنید ؟ امشب تمام ایرانی های ِ روی زمین که آنقدر پول در جیبشان هست که بتوانند یک هندوانه بخرند ، با چاقویی تیز ، هندوانه ی ِ شب یلدا را سر می برند . به نظر شما این شگفت انگیز نیست که هندوانه تنها میوه ای است که -  البته گونه ی ِ مرسومی از هندوانه که ما ایرانی هامی شناسیم و البته در صورت مرغوب بودن -  مانند پرچم ایران ، 3 رنگ دارد : سرخ ، سپید و سبز .

به هندوانه فکر می کنم که به راحتی می تواند ، پرچم ایران باشد و پرچم ، مگر چیزی جز یک نشانه است از  یک کشور و در پرچم هر کشوری ، می توان نمادهایی از آن کشور را دید .

هندوانه ، میوه ای ملی و میهنی است چون :

  • وقتی هندوانه را سر می بریم ، این ناله ها از آن شنیده می شود : قارت ، خِرت ، قِرچ و صداهایی شبیه به این . می دانیم که در بسیاری از زبانها ، تلفظ ناله های هندوانه ، ممکن نیست چون یا خ ندارند یا ق ندارند یا چ ، ولی زبان شیرین پارسی همه یِ این حروف را دارد و ما به راحتی می توانیم ، ناله های هندوانه را تلفظ کنیم .
  • عارف قزوینی ، شاعر ملی ِ اواخر قاجار و اوایل پهلوی ، سروده ، از خون جوانان وطن ، لاله دمیده ؛ درست است که لاله سرخ است و خون رنگ ، اما آنقدر به پای این سرزمین خون ریخته شده که لاله ، حق مطلب را  ادا نمی کند ، در حالی که هندوانه ، هم پر آب ترین میوه هاست و هم ، آبش خون رنگ است ؛ با این وصف به نظر می آید که تشبیه هندوانه عاقلانه تر از تشبیه لاله به خون جوانان وطن است .
  • بارها خوانده ایم و دیده ایم و شنیده ایم که معماری سنتی ایران ، یک معماری درونگراست . هندوانه بر خلاف بعضی میوه ها که سرخی خود را داد می زنند ، سرخی و زیبایی و شیرینی خود را زیر پوسته ای ، پنهان کرده است ؛ و این یعنی هندوانه میوه ای است با ساختمانی درونگرا ، درست مانند بناهای قدیمی ایران .
  • هندوانه مانند بسیاری از ایرانی های دوستدار ِ ایران ، دل ِ پرخونی دارد اما ظاهرش درست مانند آدمها ، چیزی را نشان نمی دهد .
  • چندسالی است که  واژه ی ِ تازه ای وارد اخبار ایران شده است : فرستاده یا سفیر فرهنگی . حالا اینکه این فرستاده یِ فرهنگی ایران که قرار است فرهنگ ما را به دیگر کشورها معرفی کند ، اصلا خودش آدم با فرهنگی هست یا نه ، بماند اما هندوانه ؛ چندین قرن است که در تمام کشورها سر بریده می شود و هر قاچ ِهندوانه ، نمادی است بی ادعا از پرچم 3 رنگ ایران ؛ پس هندوانه موفق ترین نماینده ی ِ فرهنگی ایران هم هست که بدون حرف زدن ، ایران را به یاد می آورد .
  • هندوانه آنقدر میوه ی ِ هوشمندی بوده است که روزهایی را پیش بینی می کرده است که مهمترین مساله ی ِ ایران ، انرژی هسته ای شود و ایران مسایل مهمتری را رها کند و دربه در به دنبال انرژی هسته ای باشد ، بنابراین یکی از تخمه ای ترین و هسته ای ترین ِ میوه ها شده است ؛ پس هندوانه میوه ای هسته ای هم هست .
  • پر تخمه بودن هندوانه می تواند یادآور ِ این ضرب المثل باشد که : این دغل دوستان که می بینی ، مگسانند گِرد ِ شیرینی ؛ چون درست میان آن سرخی شیرین ، آن سرخی ِ خون رنگ ، تخمه ها ، مانند مگسان نشسته اند و ... شاید هندوانه ، با تخمه ای بودنش می خواسته روزهایی را هشدار دهد که دشمنانی در لباس دوست ، به مهمانی ایران می آیند تا مانند مگس ...
  • به پوست کلفتی ِ بعضی هندوانه ها فکر می کنم ...

چه هندوانه یِ شیرینی ، چه هندوانه ی ِ سرخی بود که از خوردنش به چنین توهمی ، دچار شدم .

 

 

/ 0 نظر / 22 بازدید