رادیو تئاتر

سرانجام پنجشنبه 10 بهمن 87 پس از 3 هفته ، دومین رپرتوآر رادیو تئاتر در خانه ی ِ هنرمندان به پایان رسید . نخستین رپرتوآر رادیو تئاتر در بهار برگزار شد اما دومین دوره بسیار پربارتر بود . در 11 شب نخست که با نام دومین مجموعه اجراهای رادیو تئاتر ، "سی سال بعد" برگزار شد نمایشهایی اجرا شدند که به نوعی یا با انقلاب ایران یا با جنگ در ارتباط بودند به جز نمایش بسیار زیبای شبهای آوینیون . 5 نمایشی که از این مجموعه دیدم ، همه نمایشهایی بیدار بودند و دلچسب و به یادماندنی . اما از چهارشنبه یکم بهمن 87 ، همزمان با جشنواره ی ِ تئاتر فجر ، 9 نمایش رادیویی دیگر برگزار شدند که در بین این نمایشها هم از پنج نمایشی که دیدم ، 3 نمایش بسیار عالی بودند .

درباره ی ِ رادیو تئاتر :

اگر تا کنون به نمایشی رادیویی گوش کرده باشید ، حتما با قدرت تصویر سازی رادیو آشنا هستید . رادیو با اینکه رسانه ای شنیداری است اما در افزایش خلاقیت و تصور و آفرینش گری ذهن آدمی بسیار قوی تر از دیگر رسانه هاست . رادیو تئاتر که به نظر کارشناسان تئاتر می تواند به عنوان رسانه ای نو شناخته شود ، رو در رویی بدون فاصله ی ِ مخاطب است با صدای ِ صداپیشه گان . شریک شدن در حس عمیقی بازیگری که برای همراه کردن مخاطب فقط از صدایش می تواند استفاده کند . این چهره به چهره بودن مخاطب و هنرمند صداپیشه است که رادیو تئاتر را به چیزی فراتر از نمایش رادیویی و تئاتر تبدیل می کند . مخاطب همانند تئاتر صحنه ای با هنرمند همراه می شود اما آزاد است در تصویر سازی ، صحنه پردازی ، نورپردازی ، چهره آرایی . بازیگر صداپیشه به شکل کاملا معمولی بدون لباس خاص یا گریم ، در حالی که روی صندلی نشسته است ، نمایش را برای مخاطب اجرا می کند . مخاطب به شکل عمیق با حس هنرمند شریک می شود اما هنرمند تصویر نهایی را به مخاطب تحمیل نمی کند . مخاطب در حالی که بازیگر را می بیند در واقع او را نمی بیند چون این مخاطب است که در آخر تصمیم می گیرد ، بازیگر را چگونه در ذهنش تصور کند . مثلا در نمایش یازده ، نه ، صفر ، یک خانم آشا محرابی نقش یک خانم هندی را داشتند ، ایشان بدون گریم و با لباس معمولی نقش را اجرا کردند اما تصویری که همزمان در ذهن من شکل می گرفت ، یک خانم هندی بود در لباس هندی حتی با خالی هندی .

برای آشنایی با قدرت رادیو نگاه کنید به برگردان خودم از یک کتاب درباره ی ِ رسانه در اینجا و برای خواندن دیدگاه کارشناسان نمایش درباره ی ِ رادیو تئاتر نگاه کنید به اینجا .

نمایشهایی که دیدم ( تعداد * امتیاز من است به هر نمایش ، نام نمایش ، نویسنده ، کارگردان ؛ بازیگرانی که بازی آنها را بیشتر دوست داشتم ) :

*****پنجشنبه 26 دی ماه ؛ آنجا که ماهی ها سنگ می شوند ، خسرو حکیم رابط ، مجید حمزه

****جمعه 27 دی ماه ؛ شکلک ، دکتر نغمه ثمینی ، جواد پیشگر ؛ زهره مجابی ، بیوک میرزایی

****شنبه 28 دی ماه ؛ آهسته با گل سرخ ، اکبر رادی ، دکتر صدرالدین شجره ؛ بهزاد فراهانی ، شمسی فضل اللهی ، امیر جوشقانی

*****یکشنبه 29 دی ماه ؛ پچپچه های پشت خط نبرد ، علیرضا نادری ، آشا محرابی ؛ امیر جوشقانی

*****دوشنبه 30 دی ماه ؛ شبهای آوینیون ، کورش نریمانی ، کورش نریمانی ؛ همه ی ِ بازیگران

*****جمعه 4 بهمن ماه ؛ یازده ، نه ، صفر ، یک ، مجید نظری نسب ، آشا محرابی ؛ امیر جوشقانی ، آشا محرابی

*یکشنبه 6 بهمن ماه ؛ بابونه ، ملیحه مرادی جعفری ، مهرداد عشقیان ؛ مهین نثری

***سه شنبه 8 بهمن ماه ؛ زائر ، بهاره غنی زاده ، اسکندر رحیمی ؛ بهاره غنی زاده ( نمایشی از صدای استان آذربایجان به زبان آذری )

****چهارشنبه 9 بهمن ماه ؛ آش قجری ، حسین کیانی ، مجید حمزه ؛ رضا عمرانی ، میر طاهر مظلومی

*****پنجشنبه 10 بهمن ماه ؛ شب تنهایی ، مجید نظری نسب ، مهین فردنوا ، مهین نثری ، رضا عمران

به امید ادامه پیدا کردن برنامه هایی این چنین پربار و دلچسب .

/ 3 نظر / 33 بازدید
رویا وکیلی

[گل] Radio has wings. It has no stage to keep it within the limits of a proscenium arch, no camera to confine to things that may be seen. The imagination of the listener is our most ardent and helpful collaborator." -- Jerome Lawrence, from Off Mike, 1944

رویا وکیلی

سلام نظر کارشناسی ندارم اما من هم خیلی لذت بردم و متشکرم